Strona główna
Oferta
Historia budynku
Warunki najmu
Foto galerie
Mapka dojazdu
Kontakt

Historia budynku

Historia budynku domu towarowego przy ul.1 Maja 27 nie jest zbyt odległa , sięgając początków XX stulecia. Do tego momentu był to pusty plac, pomimo, iż posiadał atrakcyjne usytuowanie, naprzeciw budynku zajmowanego wówczas przez cesarski urząd pocztowy, jedną z najważniejszych instytucji w mieście. Dopiero w 1903 lub 1094r. plac ten stał się stał własnością kupca R.Schullera, którego firma handlowa założona została w 1873 r.
Nowy właściciel zdecydował się wznieść tutaj nowoczesny dom towarowy, spełniający też funkcję mieszkalne. Zatrudnił do prac projektowych miejscową spółkę architektów "Bracia Albert", którzy zaprojektowali cały obiekt. Obliczenia konstrukcyjno - budowlane i zapewne nadzór nad budową , powierzono firmie z Berlina "Plufer & Bild", specjalizującej się w konstrukcjach z żelbetonu i wznoszeniu dużych konstrukcji (w tym hal fabrycznych i mostów.) W 1905 r. budynek został oddany do użytku. Jego budowniczowie w sposób interesujący wykorzystali ukształtowanie terenu, a konkretnie skarpę, na której posadowiono budynek. Zaprojektowano go w ten sposób, iż część handlowa wkomponowana została w skarpę, jakby schodząc po niej, do parteru, na coraz niższe poziomy. Na piętrach znalazły się natomiast biura i mieszkania pod wynajem. Do dziś odwiedzający Jelenią Góry i robiący zakupy w naszym domu towarowym dziwią się, iż na kolejne piętra handlowe należy schodzić w dół, a nie tradycyjnie piąć się do góry.
Znajdujące się na piętrze opisywanego budynku mieszkania posiadały bardzo wysoki standard. Nic więc dziwnego, iż wynajmowane były przede wszystkim przez osoby o większych dochodach. Byli to więc urzędnicy wyższego szczebla w tutejszym sądzie, a w większości lekarze, którzy prowadzili tu niekiedy swoje praktyki zawodowe.
Dom handlowy szybko stał się spółką rodzinną spadkobierców R. Schullera, którymi byli początkowo Bruno Schuller i Otto Kleeberg. Tak też pozostało do 1945 r. W pierwszym okresie powojennym dom ten nadal był własnością prywatną, należąc do firmy ,,E.Sobaszek i spółka.". Nie dane było jednak w realnym socjalizmie istnienie tak dużej prywatnej firmy i to w centrum dużego powiatowego miasta. ,,Bitwa o handel" bardzo szybko została wygrana przez państwo, a w jej wyniku w 1948 r. dom handlowy stał się własnością Spółdzielni Pracy ,,Spólnota". Po awansie Jeleniej Góry na stolicę województwa w 1975 r., dom ten przejęło Wojewódzkie Przedsiębiorstwo Handlu Wewnętrznego, istniejące do 1991 r. W pomieszczeniach nad częścią handlową miało ono swoje biura.

Ivo Łaborewicz


Galeria Karkonoska ul. 1 Maja 27
tel. 0048/75/75-232-93(4), fax 0048/75/72-227-94
email:galeria@karr.pl, marketing@karr.pl